IRC Results over the past years

Go to Year:

1993 1994 1995
1996   1997   1998  
1999 2000 2001
2002 2003 2004
2005 2006 2007
2008 2009 2010
2011 2012 2013
2014  

 

 

logo irc Good

2014 IRC (61th session) 

Place, Date and venue(s): Helsinki, May 6 - 9, 2014, YLE Headquarter
Co-organiser: Finnish Broadcasting Company
Participation: 27 national networks from four continents 
Number of works presented: 50
Chairman: YLE Executive Producer Hekki Valsta (Finland) 

Results

Selected Work
WORDS AND SONG WITHOUT WORDS by Yannis KYRIAKIDES (Chypre/UK) - Presented by NLNPO/MAX (Netherlands)

Recommended Works:
Orior by Antti AUVINEN (Finland/Finlande)
Never Truly Lost by Brenton BROADSTOCK (Australia/Australie) 
Chromatische Weltmusik (ohne fremde Elemente)by Christian Winther CHRISTENSEN (Denmark/Danemark) 
Mano d'erba by Federico GARDELLA (Italy/Italie) 
Canzon de' baci by Andrzej KWIECINSKI (Poland/Pologne) 
Encre et trompette by Benoît MOREAU (Switzerland/Suisse) 
Red Antisocial by Felipe PEREZ SANTIAGO (Mexico/Mexique) 
Scenes from an old Memory Box by Joey ROUKENS (Netherlands/Pays Bas) 
Sånger av bländvit kärlek (Songs of Dazzingly White Love) by Benjamin STAERN (Sweden/Suede) 
Fantasie Homage to Schubert by Dobrinka TABAKOVA (Bulgaria/Bulgarie) 

Work selected in the category of composers under 30: 
CANZON DE' BACI by Andrzej KWIECINSKI (Poland/Pologne) 

Works recommended in the category of composers under 30: 

I Exist As I Am by Krists AUZNIEKS (Latvia/Lettonie) 
Trance by Máté BELLA (Hungary/Hongrie) 

read more

 

logo irc Good

2013 IRC (60th session) 

Place, Date and venue(s): Prague, May 28 - 31, 2013, A Studio Karlín
Co-organiser: Czech Radio
Participation: 29 national networks from four continents
Number of works presented: 51
Chairman: YLE Executive Producer Hekki Valsta (Finland)

Results

Selected Work
NOT I by Agata ZUBEL (Poland/Pologne) 

Recommended Works:
Double Concerto by Hans ABRAHAMSEN (Danmark/Danemark)
Selfportrait with Orchestra by Aureliano CATTANEO (Italy/Italie) 
2. Streichquartet by Bernd Richard DEUTSCH (Austria/Autriche) 
Vox Naturae by Chung-Kun HUNG (Taiwan R.O.C.) 
Siebzehn stufen by Klaus LANG(Austria/Austrie) 
...but I must have said this before... by Ørjan MATRE (Norway/ Norvège) 
Blumenlicht, prelude for orchestra by Mauro MONTALBETTI (Italy/Italie) 
Alles (Everything) by Sergej NEWSKI (Germany/Allemagne) 
Dulcissima, clara, sonans by Matthew WHITTALL (Finland/Finlande) 

Work selected in the category of composers under 30: 
SO VERY STRANGE by Úlfur HANSSON (Iceland/Islande) 

Works recommended in the category of composers under 30: 

Mets (Forest) by Marianna LIIK (Estonia/Estonie) 

Chartres by Justina REPEČKAITĖ (Lithuania/Lithuanie) 

read more 

logo irc Good

 2012 IRC (59th session) 

Place, Date and venue(s): Stockholm, May 22 - 25, 2012, Radiohuset
Co-organiser: Swedish Radio
Participation: 27 national networks from four continents 
Number of works presented: 50
Chairman: YLE Executive Producer Hekki Valsta (Finland)

Results

Selected Work
TIERRA VIVA by Pedro OCHOA (Argentina/Argentine) 

Recommended Works:
Der Wind bläset wo er will by Thomas AGERFELDT OLESEN (Denmark/Danemark) 
Der Spiegel im Spiegel by Ryo DAINOBU (France) 
Three Studies for the Bionic Ear by Robin FOX (Australia/Australie) 
Gong by Eric GAUDIBERT (Switzerland/Suisse) 
Luftmacumba/Rio by Sarah NEMTSOV (Germany/Allemagne) 
Swan's Foetus by Jon ØIVIND NESS (Norway/Norvège) 
Shant Nadi by Santa RATNIECE (Latvia/Lettonie) 
Sleeping Pendulum by María Huld Markan SIGFÚSDÓTTIR (Iceland/Islande) 
Soie by Lotta WENNÄKOSKI (Finland/Finlande) 
Warm Up by Vito ŽURAJ (Slovenia/Slovénie) 

Work selected in the category of composers under 30: 
ATTEMPT AT SCREAMING by Peter KERKELOV (Bulgaria/Bulgarie) 

Works recommended in the category of composers under 30: 

Der Spiegel im Spiegel by Ryo DAINOBU (France)
El Ouroboros Primordial by Andres FORTUNATO (Argentina/Argentine) 
In aria by Anna ROMASHKOVA (Russia/Russie)

read more

back to top

 

 

logo irc Good

2011 IRC (58th session) 

Place, Date and venue(s): Vienna, June 7 - 10, 2011, ORF - Funkhaus
Co-organiser: ORF Radio
Participation: 29 national networks from four continents 
Number of works presented: 60
Chairman: YLE Executive Producer Hekki Valsta (Finland)

Results

Selected Work
MACCHINA PER SCOPPIARE PAGLIACCI by Francesco FILIDEI (Italy/Italie)       

Recommended Works:
Bow to String by Daniel BJARNASON (Iceland/Islande)
Ignite by Sebastian FAGERLUND (Finland/Finlande)
Disintergation Chain by Tatjana KOZLOVA (Estonia/Estonie)
Chimere by Niels ROSING-SCHOW (Denmark/Danemark)
Dislokationen by Iris ter SCHIPHORST (Germany/Allemagne)
Les adieux by Miroslav SRNKA (Czech Republic/République tchèque)
Como el Rayo que Estalla en los Aires, se Quebraràn las Estrellas by Julieta SZEWACH (Argentina/Argentine)   
Midsummer Song by Raminta Šerkšnytė (Lithuania/Lituanie)
Last Song by Jasna Veličković (Serbia/Serbie)

Work selected in the category of composers under 30: 
ABISMO EL ABISMO by Juan Pablo NICOLETTI (Argentina/Argentine)

Works recommended in the category of composers under 30: 
N'Zah by Benjamin ATTAHIR (France)

Blanche t'a vu by Albertas NAVICKAS (Lithuania/Lituanie)

Solara by Sven SOSNITSKI (Estonia/Estonie)

read more

back to top


logo irc Good
2010 IRC (57th session) 

Place, Date and venue(s): Lisbon, May 31 - June 4, 2010, Calouste Gulbenkian Fondation
Co-organiser: RTP, Atena 2
Participation: 33 national networks from four continents
Number of works presented: 67
Chairman: YLE Executive Producer Hekki Valsta (Finland)

Results

Selected Work
OUVERTURES (PART 1) by Simon STEEN-ANDERSEN (Denmark/Danemark)      

Recommended Works:
Ecos de la Muerte (REQUIEM) by Luciano Andrés BORILLO (Argentina/Argentine)
Le jeu de la feuille et du vent by Gualtiero DAZZI (Italy/Italie) 
Crane by Donnacha DENNEHY (Ireland/Irlande)
Old MacDonald’s Yellow Submarine by Erik GRISWOLD (Australia/Australie)
Händelusive by  Hugi GUDMUNDSSON (Iceland/Islande)
Earth…to become earth again by Ülo KRIGUL (Estonia/Estonie)
Operator by Florian Magnus MAIER (Netherlands/Pays-Bas)  
Zverohra by Krystof MARATKA (France)
River Symphony by Onutė NARBUTAITĖ (Lithuania/Lituanie)
Remnants of Songs…an Amphigory by Olga NEUWIRTH (Austria/Autriche)
I said Who are You? - He said, You by Toivo TULEV (Estonia/Estonie)
Conrad’s Seven Islands by Lidia ZIELIŃSKA (Poland/Pologne)

Work selected in the category of composers under 30:
TWILIGHT CHANTS by Kristaps PĒTERSONS (Latvia/Lettonie)

Works recommended in the category of composers under 30:
Chuang Tzu’s Dream by Maté BELLA (Hungary/Hongrie)
Arquetipo by Lucas FAGIN (Argentina/Argentine)

read more

back to top

logo irc Good


 2009 IRC (56th session)
Place, Date and venue(s): Paris, June 8-12, 2009, Radio France
Co-organiser: Radio France
Participation: 29 national networks from four continents
Number of works presented: 56
Chairman: YLE Executive Producer Hekki Valsta (Finland)

Results

Selected work
 
First Harmonium Concerto by Martijn Padding (Pays-Bas / Netherlandds)

Recommended Works:
Gemisatos by Magdalena DŁUGOSZ (Pologne/Poland)
Lucernaris by Tobias BROSTRÖM (Suède/Sweden)
Konzert für Violine und Orchester by Thomas LARCHER (Autriche/Austria)
De la disposition by Philippe LEROUX (France)
Music box/ selbstportrait mit Ligeti und Strawinsky (und Messiaen ist auch dabei) by Marko NIKODIJEVIC (Serbie/Serbia)
Alle Verbindungen gelten nur jetzt by Eva REITER(Autriche/Austria)
Phantasmagoria by Bent SØRENSEN (Danemark/Denmark) 
Strahlensatz by Sebastian STIER (Allemagne/Germany)
Turbulence by Mirjam TALLY (Estonie/Estonia)
things lost, things invisible by Ewa TRĘBACZ (Pologne/Poland)

Work selected in the category of composers under 30:
AQUARELLE by Justė JANULYTE (Lituanie/Lithuania)         

Works recommended in the category of composers under 30:

our headlights blew softly into the black, illuminating very little by Jonathan NANGLE (Irlande/Ireland) Music box/ selbstportrait mit Ligeti und Strawinsky (und Messiaen ist auch dabei) by Marko NIKODIJEVIC (Serbie/Serbia)

 

read more


back to top

logo irc Good 2008 IRC (55th session) 
Place, Date and venue(s): Dublin, June 9 to 13, 2008, RTE Studio
Co-organiser: RTE Lyric fm
Participation: 29 national networks from four continents
Number of works presented: 51
Chairman: CBC Executive Producer David Jaeger (Canada)

Results

Selected work

L’Heure BLEUE by Misato MOCHIZUKI (Japon/Japan)
(Présentée par / Presented by Radio France)

Recommended Works:
Exquisite Blood by Damian BARBELER (Australie/Australia)
Ultimate Granular Paradise by Vladimir GORLINSKIY (Russie/Russia)
Ladies Room by Perttu HAAPANEN (Finlande/Finland)
This will not be televised by Nicole Lizée (Canada)
Longer by Ole-Henrik MOE (Norvège/Norway)
Symphony N° 2 by Pawel MYKIETYN (Pologne/Poland)
La belle chocolatière by Mayke NAS (Pays-Bas/Netherlands)
Saline by Santa RATNIECE Lettonie/Latvia)
Concierto para acordéon y orquesta by Jésus TORRES (Espagne/Spain)


Work selected in the category of composers under 30:
Mémoire du vent by Florent MOTSCH (France)

Works recommended in the category of composers under 30:
all sounds to silence come” by Daniel BJARNASON (Islande/Iceland)
Ultimate Granular Paradise by Vladimir GORLINSKIY (Russie/Russia)


back to top

logo irc Good



 2007 IRC (54th session)
Place, Date and venue(s): Paris, June 5-9, 2007, Radio France
Co-organiser: Radio France
Participation: 33 national networks from four continents
Number of works presented: 64
Chairman: CBC Executive Producer David Jaeger (Canada)

Results

Selected work
MOUTHPIECE IX by Erin GEE (Etats-Unis/United States)
Presented by Austrian Radio ÖRF

Recommended Works:
The Flowers of the Wind by Gyula BANKÖVI (Hongrie/Hungary)
Double bind? by Unsuk CHIN (Rép. de Corée/Rep. of Korea) Presented by Radio France
"Kuhlmannkommentar" by Andreas DOHMEN (Allemagne/Germany)
À huit by André HAMEL (Canada)
My weeping voice is wind of autumn by Märt-Matis LILL (Estonie/Estonia)
Thirteen. [email protected] generating deity (the ultimate reality) by Riccardo NOVA (Italie/Italy)
The End by Oscar STRASNOY (Argentine/Argentina) Presented by Radio France
Drei Lieder nach Trakl by Paweł SZYMAŃSKI (Pologne/Poland)
Appalachia by Giel VLEGGAAR (Pays-Bas/Netherlands)

Work selected in the category of composers under 30:
JENZEITS by Ülo KRIGUL (Estonia/Estonie)

Works recommended in the category of composers under 30:
Sinuous Words by Ondřej ADÁMEK (Rép. Tchèque/Czech Republic)
Panneau by Ugnė GIEDRAITYTĖ (Lituanie/Lithuania)

back to top

logo irc Good



2006 IRC (53rd session)
Place, Date and venue(s): Paris, June 6-9, 2006, UNESCO and Radio France
Co-organiser: Radio France
Participation: 30 national networks from four continents
Number of works presented: 58 Chairman: CBC Executive Producer David Jaeger (Canada)

Results

Selected work
TERZENSEELE by Arnulf HERRMANN (Allemagne/Germany)

Recommended Works:
Ínguesu By Enrico CHAPELA (Mexique/Mexico)
Equilibrium IV: Windbells by Hugi GUDMUNDSSON (Islande/Iceland)
Flecte Lapis II by Atli INGOLFFSON (Islande/Iceland)
Inter – Time Out – Virtual Dance by Gerd KÜHR (Autriche/Austria)
Bambu I björkars språk by Tebogo MONNAKGOTLA (Suède/Sweden)
Livonian Lament by Jüri REINVERE (Estonie/Estonia)
« … pour quelques âmes volées » by André SERRE-MILAN (France)
Deux by Toivo TULEV (Estonie/Estonia)
Earthsymption by Wojciech WIDŁAK (Pologne/Poland)

Work selected in the category of composers under 30:
Légende de la femme emmurée by Eriks EŠENVALDS (Lettonie/Latvia)

Works recommended in the category of composers under 30:
Equilibrium IV: Windbells by Hugi GUDMUNDSSON (Islande/Iceland)
Terra Tecta by Vytautas V. JURGUTIS (Lituanie/Lithuania)

back to top

logo irc Good



2005 IRC (52nd session)

Place, Date and venue(s): Vienna, June 6-10, 2005, ORF
Co-organiser: ORF, Austrian Music Information Centre.
Participation: 30 national networks from four continents
Number of works presented: 57
Chairman: CBC Executive Producer David Jaeger (Canada)

Results

Selected work
Le temps scintille… by Mārtiņš VIĻUMS (Latvia)

Recommended Works:
There flows a never-ending stream of light by Pēteris BŪTANS (Lettonie/Latvia)
Traverses 2 & 3 by Frédéric DURIEUX (France)
Danse mimétique by Clemens GADENSTÄTTER (Autriche/Austria)
Double concerto for violin, violoncello and orchestra by Jesper NORDIN (Suède/Sweden)
Concerto for cembalo, orchestra and tape by Krzysztof KNITTEL (Pologne/Poland)
Concerto for voice (moods III) by Maja RATKJE (Norvège/Norway)
Shakti by Diana ROTARU (Roumanie/Romania)
String quartet N° 3 «Islas» by Jesus RUEDA (Espagne/Spain)
Vortex by Raminta ŠERKŠNYTĖ (Lituanie/Lithuania)

Work selected in the category of composers under 30:
Rode with darkness by Luke BEDFORD (Royaume-Uni/United Kingdom)
Presented by Rundfunk Berlin-Brandenburg (Allemagne/Germany)
 
Works recommended in the category of composers under 30:
Shakti by Diana ROTARU (Roumanie/Romania)
Vortex by Raminta ŠERKŠNYTĖ (Lituanie/Lithuania)

back to top

logo irc Good



2004 IRC (51st session)

Place, Date and venue(s): Paris, June 7-11, 2004, UNESCO and Radio France
Co-organiser: Radio France
UNESCO Director General Koichiro Matsuura and IMC President Kifah Fakhouri inaugurated the 2004 session at a ceremony held at UNESCO on June 7th.
Participation: 29 national networks from four continents
Number of works presented: 59
Forum sessions: Two fora were organised at UNESCO, the first dealing with cultural diversity as applies to broadcasting new music and the second addressing the topic " The Internet is here to stay ".
Chairman: CBC Executive Producer David Jaeger (Canada)

Results

Selected work
SULA (Thaw) by Helena TULVE (Estonia)

Recommended Works:
Satyricon: choreographic poem by B. Tommy ANDERSSON (Suède/Sweden)
Rivages II by Jean-Jacques DI TUCCI (France)
Axis temporum by Jan KLUSAK (Czech Republic)
Flow & fusion by Thurídur JÓNSDÓTTIR (Iceland)
Melody of the garden of olives by Onute NARBUTAITE (Lithuania)
Chromatophore by Anthony PATERAS (Australia)
Les Brèves du Jaguar by Thierry PECOU (France)
La pietra che canta by Serge PROVOST (Canada)
L'Ecume des sons by Bojidar SPASSOV (Bulgaria)

Work selected in the category of composers under 30:
sens nacre by Santa RATNIECE (Latvia)
dissolve by Abigail RICHARDSON (Canada)

Works recommended in the category of composers under 30:
Made of hot glass by Tatjana KOZLOVA (Estonia)

back to top

logo irc Good



2003 IRC (50th session)

Place, date and venue(s): Vienna, June 2 - 6 2003, ORF

Co-organiser: ORF, International Music Centre, Music Information Centre Austria

The Rostrum travelled for its 50th anniversary session to Vienna where it was hosted by the ORF in cooperation with the International Music Centre (IMZ) and the Music Information Centre Austria (MICA).

Participation: 34 national networks from five continents.

Number of works presented:

Forum session: A new feature had been added to the Rostrum for its 50th session: two forum sessions gave delegates the opportunity of exchanging views and experiences, one dealing with the impact of Internet on their work as radio producers, the other one being dedicated to co-productions with music festivals.

Chairman: CBC Executive Producer David Jaeger (Canada)

Results

Selected work
TRUMPET CONCERTO by Hanna KULENTY (Pologne/Poland)

Recommended Works:
Accord(ion) concerto by Gyula BANKÖVI (Hongrie/Hungary)
Elastic Horizons by Damian BARBELER (Australie/Australia)
Inuit Games by T. Patrick CARRABRE (Canada)
Les Hébrides by Jérôme COMBIER (France)
Empire States by Deirdre GRIBBIN (Irlande/Ireland)
Ad Naan by Jacek GRUDZIEN (Pologne/Poland)
Khoorg by Perttu HAAPANEN (Finlande/Finland)
Polygon by Johannes Maria STAUD (Autriche/Austria)
Fieberphantasie by Jörg WIDMANN (Allemagne/Germany)

Work selected in the category of composers under 30:
POLYGON by Johannes Maria STAUD (Autriche/Austria)

Works recommended in the category of composers under 30:
If you reveal your secrets to the wind… by Merlijn TWAALFHOVEN (Pays-Bas/Netherlands)
Fieberphantasie by Jörg WIDMANN (Allemagne/Germany)

back to top

logo irc Good



2002 IRC (49th session)

Place, Date and venue(s): Paris, June 10-14, 2002, UNESCO and Radio France

Participation: 31 national networks from five continents

Number of works presented: 69

Chairman: Finnish Radio (YLE) producer Heikki Valsta

Results

Selected work
DREAMING RIVER by Anders HILBORG (Sweden)

Recommended Works:
Aus Eins mach Zehn by Mihael BEIL (Germany)
Guyuhmgan (From 'Mysterium') by Georges LENTZ (Australia)
Hérédo-Ribotes by Fabien LEVY (France)
Ritual (ael aliento y el trueno) by Federico MARTINEZ (Argentine)
Fié ma fié (2) by Nader MASHAYEKHI (Austria)
Concerro grosso by Arturs MASKATS (Latvia)
Lacrimosa by Jocelyn MORLOCK (Canada)
Professor BadTrip: Lesson Three by Fausto ROMITELLI (Italy)
Concerto for violin and orchestra by Toivo TULEV (Estonia)

Work selected in the category of composers under 30:
VIENTO NEGRO by Daniel VACS (Argentine)

Works recommended in the category of composers under 30:
La Condena by Enrico CHAPELA (Mexico)
Voices to Voices by Lars Petter HAGEN (Norway)
Time bells by Bank SARY (Hungary)


back to top

logo irc Good


2001 IRC (48th Session)
Place, date and venue: Paris, June 11-15 2001, UNESCO
Participation: 35 national networks from five continents including four from the Asia-Pacific area and four from the Americas.
Number of works presented: 69 Chairman: Finnish Radio (YLE) producer Heikki Valsta

Results

Selected work:
LUMOTTU PUUTARHA - ENCHANTED GARDEN by Uljas PULKKIS (Finland)

Recommended Works:
Jing, Qi, Shen by Ming-chi CHAN (China)
Fantaisie mécanique by Unsuk CHIN (Germany/Korea)
For the time being by Brian CURRENT (Canada)
Silence rained down quenching time's fire by Neville HALL (Slovenia/New Zealand)
Las 7 vidas de un gato by Martin MATALON (Argentina)
Little Music for the End of the Century by Zbigniew PENHERSKI (Poland)
Ceremonial by Augusta READ THOMAS (Germany)
Kuzanagi by Michael SMETANIN (Australia)
Der Atem der erschöpften Zeit by Vladimir TARNOPOLSKY (Russia)

Work selected in the category of composers under 30:
FOR THE TIME BEING by Brian CURRENT (Canada)

Works recommended in the category of composers under 30:
The Real side by Joe DUDDEL (United Kingdom)
Série Noire by Bruno MANTOVANI(France)
Enchanted Garden by Uljas PULKKIS (Finland)

back to top






2000 IRC (47th session)
Place, date and venue(s): Amsterdam, June 5-9 2000, De Beurslage
Co-organisers: Muziekgroep Nederland and Gaudeamus Foundation, representing the International Association of Music Information Centres (with the financial support from the HGIS Culture funds of the Dutch Ministries of Foreign Affairs and of Education, Culture and Science)
Participation: 35 national networks from five continents counting five from the Asia-Pacific area and five from the Americas.
Number of works presented: 67
Chairman: Finnish Radio (YLE) producer Heikki Valsta

Results

Selected work:
VIOLIN CONCERTO by Georg Friedrich HAAS (Allemagne/Germany)

Recommended Works:
Silver-winged butterflies n. 1 by Gyula BANKÖVI (Hongrie/Hungary)
Ripieno by Raymond DEANE (Irlande/Ireland)
Frayed Figures by Jerzy KORNOWICZ (Pologne/Poland)
Differenz/Wiederholung 2: The Ovens by Bernhard LANG (Autriche/Austria)
Quatuor à cordes by Alain LOUVIER (France)
Loodekaar by Jüri REINVERE (Estonie/Estonia)
Block Beuys - Raum 2 by Richard RIJNVOS (Pays-Bas/Netherlands)
Cuarteto de cuerdas n. 3 by German ROMERO (Mexique/Mexico)
Concerto for flute and orchestra by Haukur TOMASSON (Islande/Iceland)

Work selected in the category of composers under 30:
LOODEKAAR by Jüri REINVERE (Estonie/Estonia)

Works recommended in the category of composers under 30:
Afar by Daniel JUDKOVSKI (Argentine/Argentina)
La joie éclatante des jeunes époux by Pierre-K. KLANAC (Canada)

back to top



1999 IRC (46th session)
Date, place and venue: Paris, June 14-18 1999, UNESCO
Participation: national networks from 33 countries and five continents, including five from Asia and the Pacific area and four from the Americas.
Number of works presented: 63
Chairman: Finnish Radio (YLE) producer Heikki Valsta

Results

Selected works:
ARIEL by Brett Dean (Australia)
GROUND by Rolf WALLIN (Norway)

Recommended Works:
Mondes impossibles I by Irinel ANGHEL (Romania)
NR.31 by Richard AYRES (Netherlands)
Algol 8 by Anders BRODSGAARD (Danemark)
Concerto pour violon by Bernard CAVANNA (France)
The songs by Selga MENCE (Latvia)
La chambre claire by Misato MOCHIZUKI (Germany)
Symphony N°5 by Pehr Henrik NORDGREN
Intermezzo from the expedition by Klas TORSTENSSON (Sweden)
Concerto à rebours... by Tadeusz WIELECKI (Pologne)

Work selected in the category of composers under 30:
WAVES II B by Maja RATKJE (Norway)

Works recommended in the category of composers under 30:
Concert for guitar and strings by Robert KURDYBACHA (Poland)
La chambre claire by Misato MOCHIZUKI (Germany)

back to top


1998 IRC (45th session)
Place, date and venue: Paris, June 15-19 1998, UNESCO
Participation: national networks from 36 countries and five continents, including six from Asia and the Pacific area and four from the Americas. Eastern Europe was particularly well represented with 12 countries participating.
Number of works presented: 60
Chairman: Finnish Radio (YLE) producer Heikki Valsta

Results

Selected work:
WATT POUR TROMBONE ET ORCHESTRE by Pascal DUSAPIN (France)

Recommended Works:
Borealis by Harry FREEDMAN (Canada)
Chiaroscuro by Rolf GUPTA (Norway)
Valediction by Gudmundur HASTEINSSON (Iceland)
Piano Concerto N°2 by Zygmunt KRAUZE (Poland)
Violin Concerto by Per MARTENSSON (Sweden)
Monedas de Hierro by Martin Matalon (Argentina)
Flame Spiral by Takahide NIIMI (Japan)
Ein Haus mit einem Dach by Martijn PADDING (Netherlands)
Our whisper woke no clocks by Asbjorn SHAATHUN (Norway)
De imaginum, signorum et idearum compositione by Mauricio SOTELO (Spain)

Work selected in the category of composers under 30:
SEVEN MINIATURE FOR ORCHESTRA by Tommi KÄRKKÄINEN (Finland)

Works recommended in the category of composers under 30:
Sign by Kotaro MORIKAWA (Japan)
El cementario marino by Julieta SZEWACH (Argentina)
A travers by Helena TULVE (Estonia)

back to top



1997 IRC (44th session)
Place, date and venue: Paris, June 23-27 1997, UNESCO
Participation: 36 national networks from five continents, including six from Asia and the Pacific area and four from the Americas.
Number of works presented: 73
Chairman: Finnish Radio (YLE) producer Heikki Valsta

Results

Selected work:
CONCERTO FOR VIOLIN AND ORCHESTRA by Marc-Andre DALBAVIE (France)

Recommended Works:
Indian song book by Hakon Berge (Norway)
The wild boys by Colin Bright (Australia)
Shadows by Peter Eotvos (Hungary)
Abglanz und Schweigen by Thomas Heinisch (Austria)
Concerto festivo by Aleksander Lason (Poland)
Metallics by Yan Maresz (France)
Organ concerto by Hjalmar H. Ragnarsson (Iceland)
Wonder by Paul Steenhuisen (Canada)
Symphony n°5 by Lepo Sumera (Estonia)
String orchestra n°3 "There must be some way out of here" by Jacob Ter Veldhuis (Netherlands)

Work selected in the category of composers under 30:
ABGLANZ UND SCHWEIGEN by Thomas HEINISCH (Austria)

Works recommended in the category of composers under 30:
Symphonische Studie by Martin Curschmann (Germany)
Un, deux, beaucoup by Eric Morin (Canada)

back to top



1996 IRC (43rd session)
Place, date and venue: Paris, June 10-14 1996, UNESCO
Participation: national networks from 35 countries and five continents, including six from Asia and the Pacific area and six from the Americas.
Number of works presented: 72
Chairman: Mogens Andersen (Danmarks Radio)

Results

Selected work:
OAIJE by Par LINGREN (Sweden)

Recommended Works:
Deep waters rejoice by Kalevi Aho (Finland)
Rimbaudiannisia MCMXCV by Jorge Antunes (Brazil)
Maturity by Jose Halac (Argentina)
Der Abstieg. Prelude pour la mort de Virgile by Thierry Lancino (France)
From the drums comes a thundering beat by Kelly-Marie Murphy (Canada)
Speculorum memoria by Luis Naon (Argentina)
Lonicera caprifolium by Olga Neuwirth (Austria)
Pierrot lunatique by Mario Pagliarini (Switzerland)
Sappho's tears by Calliope Tsoupaki (The Netherlands)
Opus 21 by Toivo Tulev (Estonia)

Work selected in the category of composers under 30:
FLOREO by Mari VIHMAND (Estonia)

Works recommended in the category of composers under 30:
Diptych by Julian Anderson (United Kingdom)
Lonicera caprifolium by Olga Neuwirth (Austria)
Nightfalling III burnt out... by Joseph Hyde (United Kingdom)

back to top



1995 IRC (42nd session)
Place, date and venue: Paris, June 6-9 1995, UNESCO
Participation: 33 national networks from five continents, including six from Asia and the Pacific area and six from the Americas.
Number of works presented: 58
Chairman: Mogens Andersen (Danmarks Radio)

Results

Selected work:
EI-SHO by Michio KITAZUME (Japan)

Recommended Works:
Trigonalia by Zbigniew Bargielski (Poland)
Jitanjafora by Sergio Barroso (Canada)
Im Halbdunkel by Silvia Fomina (Germany)
Failles fluorescentes by Carlos Gratzer (Argentina)
Traumbild (Illusion) by A-Sun Han (Republic of Korea)
Landschaft mit Argonauten by Philippe Hersant (France)
Concerto for violin and orchestra by Anders Hillborg (Sweden)
The 22 paths of the tarot by Larry Sitsky (Australia)
Decaying gardens by Bent Sorensen (Denmark)
Requiem in memoriam Peeter Lilje by Erkki-Sven Tuur (Estonia)

Work selected in the category of composers under 30:
3 FOR 13 by Pawel MYKIETYN (Poland)

Works recommended in the category of composers under 30:

back to top



1994 IRC (41st session)
Place, date and venue: Paris, May 9-13 1994, UNESCO
Participation: 39 national networks from four continents, including six from Asia and the Pacific area and six from the Americas.
Number of works presented: 67
Chairman: Mogens Andersen (Danmarks Radio)

Results

Selected work:
NATTUVANAR by Eero HAMEENNIEMI (Finland)

Recommended Works:
Living toys by Thomas Ades (UK)
Winter light by Mogens Christensen (Denmark)
Marges III by Frederic Durieux (France)
Ou bien le debarquement by Heiner Goebbels (Germany)
Concerto for oboe and strings by Chris Paul Harman (Canada)
Carpe Diem! by Jouni Kaipainen (Finland)
The time of mirrors by Yoshihiro Kanno (Japan)
Fin de siecle by Stanislaw Krupowicz (Poland)
Cells by Hanspeter Kyburz (Germany)
Miserere by Pawel Szymanski (Poland)

Work selected in the category of composers under 30:
LIVING TOYS by Thomas ADES (UK)

Works recommended in the category of composers under 30:
Concerto for oboe and strings by Chris Paul Harman (Canada)
Jubilate by Eric Tanguy (France)

back to top



1993 IRC (40th session)
Place, date and venue: Paris, May 24-28 1993, UNESCO
Participation: national networks from 32 countries and four continents, including five from Asia and the Pacific area and four from the Americas.
Number of works presented: 66
Chairman: Mogens Andersen (Danmarks Radio)

Results

Selected work:
CAPRIOLE by Kimmo HAKOLA (Finland)

Recommended Works:
Idiosynchronie by Jorge Antunes (Brazil)
Attrition by Jean-Luc Fafchamps (Belgium)
Tarantella by Alfred Janson (Norway)
Initiation by Gisle Kverndokk (Norway)
La nuit du sortilege by Philippe Manoury (France)
Le gel par jeu by Gerard Pesson (France)
Atemaj by Uros Rojko (Slovenia)
Kai by Marc Anthony Turnage (UK)
La noche de las noches by Ezequiel Vinao (Argentina)
Konzert für orchester by Herbert Willi (Austria)

Work selected in the category of composers under 30:
INITIATION by Gisle KVERNDOKK (Norway)

Works recommended in the category of composers under 30:
Streichquartett by Pietro Borradori (Italy)
St. Lucie's day by Luca Tessadrelli (Italy)

back to top

 

 


Share |

Additional information

This website uses Google Analytics. Google will not associate your IP address with any other data held by Google. You may refuse the use of cookies by selecting the appropriate settings on your browser. Read More